  • Get information on the GBE25108
    Send your friend information on the GBE25108
    Requesting Trade In on GBE25108
    Contact Information
    Equipment Interested In
    Trade Information
    Request A Demo
    Fields with asterisks* are required.
    Loan Calculator
    Interest Rate (%)
    Loan Term in Months
    Monthly Payment Calculated
GBE25108 Features & Benefits
BUCKET
FeaturesBenefits
Grade 50 high strength steel shell 3/16" (5 mm) thickImproved strength & wear versus mild steel
Five 1/2" x 5" (13 mm x 127 mm) bottom wear platesExtends bucket life
Reinforced bucket corners & side edgesAdds strength & extends bucket life
Drilled cutting edge 5/8" x 6" (16 mm x 152 mm)Accepts optional bolt on cutting edge
Optional bolt on cutting edge 5/8" x 6" (16 mm x 152 mm)Reversible and replaceable; extends life of cutting edge
Upper torque tube/lower torque channelPrevents twisting
Three widths availableFits wide range of tractors: 90" (2.29 m), 96" 2.44 m), & 108" (2.74 m)
Struck capacity 1.0-1.2 Cu. Yd. (0.76m3-0.92m3)Allows high volume material handling
Universal Quick-Attach mountAllows grapple to be installed/removed quickly
GRAPPLE
FeaturesBenefits
High strength cast grapple tinesStronger and better looking than welded tines
Tubular steel construction
    25 Series: 1/4" Wall Cross Tube
    30 Series: 3/8" Wall Cross Tube
Tubular steel resists twisting forces
Heaver tube wall will resist higher twisting forces when grabbing extra heavy loads
30 Series have heaver duty hitch lugsAllows the grapple to lift heaver loads.
Parking standsAllows grapple to be stored upright when not in use
Spill guardHelps contain loose material
Dual cylinders 3" @ 3500psi (7.6 cm @ 24132 kPa)Large cylinders handle high pressure & loads
Hose kit includedHoses provided to center tees or valve
Optional lock valvePrevents hydraulic bleed-off / improves cylinder control
Quick release grappleFour pin mount system
Large 84" (2.13 m) openingHandles large bales and high volumes of material
Greasable pivot pointsExtends grapple life
GBE25108 Specs & Compare
Model NumberGBE25108
Hitch StyleEuro hitch plate
Weight (Optional BOE and Valve included)1786 lbs (810 kg)
Bucket Capacity (Struck)1.18 cu yd (0.90 m3)
Overall Width108" (2.74 m)
Grapple Opening (With BOE)84" (2.13 m)
Number of Tines5
Tine ConstructionBolt-on ductile iron tine with reinforced gussets
Tine Thickness3/4" (19 mm)
Hydraulic CylinderDual 3" x 14" x 1 1/2" rod
Maximum Pressure Rating3500 psi (24132 kPa)