  • Get information on the RBT55120
    Send your friend information on the RBT55120
    Requesting Trade In on RBT55120
    Contact Information
    Equipment Interested In
    Trade Information
    Request A Demo
    Fields with asterisks* are required.
    Loan Calculator
    Interest Rate (%)
    Loan Term in Months
    Monthly Payment Calculated
RBT55120 Features & Benefits
FEATURESBENEFITS
120" Working widthCan handle large capacities.
90-180 hp rangeFits a wide variety of tractors.
productivity.
Blade angles left or right up to 45°in either direction(15 positions manually: Center, 7 clockwise and 7 counterclockwise) (Hydraulically: Any degree up to 45°) Allows operator to set the blade at the angle of his choice up to 45o to move the desired amount of material with satisfactory results.
Blade offsets left or right up to 33”(15 positions manually: Center, 7 positions left and 7 positions right) (Hydraulically: Any position up to 33”) Allows the operator to position the end of the moldboard beyond tractor tire and close to solid obstacles such as fences, buildings and abutments.
Fully welded reinforced main frameOverall mainframe strength is enhanced due to being fully welded.
Heavy-duty pivot assembly with 4” solid steel kingpin1” Plate steel turntable and 4” kingpin for handling the high amount of torque that can be transferred to this area.
Formed 19” moldboard with top lip reinforcementFormed moldboard with 90° bent top for additional strength. Tall moldboard allows for a great deal of material to be moved.
5/16” Moldboard with 1/4” reinforcementHeavy-duty moldboard to handle loads from 180 HP tractors.
Heavy-duty pivot assembly1” Plate steel turntable and 4” kingpin handle tremendous torque delivered by up to 180 HP tractors.
Grease points in front pivot shaftHelps front pivot shaft to easily move.
Retractable parking standEnables one person hook-up and keeps the mainframe off of the ground.
RBT55120 Specs & Compare
ModelRBT55120
Blade width120"
Approximate weight (lb)
with manual links
1753 lb
Horsepower rating90-180
Maximum G.V.W. (lb)15,000
Hitch typeCat. 2 & 3 (Fits Land Pride Quick Hitch)
Angle cylinder4 1/2" x 16" x 2"
Blade offset, hydraulic operatedUp to 33" left and right
Offset cylinder4 1/2" x16" x 2"
Blade tilt, hydraulic operatedMaximum 15° up and 15° down with blade facing forward or reversed
Tilt cylinder3" x 8" x 1 1/4"
Moldboard height19"
Moldboard thickness5/16" with reinforced channel
Cutting edge1/2" x 6" Heat treated, replaceable & reversible (double bevel)