  • Get information on the RBT45108
    Send your friend information on the RBT45108
    Requesting Trade In on RBT45108
    Contact Information
    Equipment Interested In
    Trade Information
    Request A Demo
    Fields with asterisks* are required.
    Loan Calculator
    Interest Rate (%)
    Loan Term in Months
    Monthly Payment Calculated
RBT45108 Features & Benefits
FEATURESBENEFITS
96" & 108" Working widthsChoice of two sizes to pick from. Both sizes handle large capacities.
70-125 hp rangeFits a wide variety of tractors.
Blade angles left and right up to 45° in either direction(15 positions manually: Center, 7 clockwise and 7 counterclockwise) (Hydraulically: Any degree up to 45°)
Blade offsets left and right up to 35”(15 positions manually: Center, 7 positions left and 7 positions right) (Hydraulically: Any position up to 35”)
Fully welded reinforced main frameOverall mainframe strength is enhanced due to being fully welded.
Heavy-duty pivot assembly with 4” solid steel kingpin1” Plate steel turntable and 4” kingpin for handling the high amount of torque that can be transferred to this area.
Formed 19” moldboard with top lip reinforcementFormed moldboard with 90 degree bent top for additional strength. Tall moldboard allows for a great deal of material to be moved.
5/16” Moldboard with 1/4 ” reinforcementHeavy-duty moldboard to handle loads from 125 HP tractors.
Grease zerks at all pivot pointsHelps front pivot shaft maintain bind free movement.
Retractable parking standEnables one person hook-up and keeps the mainframe off of the ground.
RBT45108 Specs & Compare
ModelRBT45108
Blade width 108"
Approximate weight (lbs)
with hydraulic links
1166 lbs
Maximum engine horsepower125 hp
Maximum G.V.W. (lbs)9500 lbs
Hitch typeCat. 2 & 3 (Fits Land Pride Quick Hitch)
Angle cylinder4" X 16"
Blade offset, hydraulic operatedUp to 35 inches left and right.
Offset cylinder4" X 16"
Blade tilt, hydraulic operatedMaximum 15° up and 15° down with blade facing forward or reversed
Tilt cylinder3" X 6"
Moldboard height19"
Moldboard thickness5/16" with 1/4" boxed reinforcement
Cutting edge1/2" x 6" Heat treated, Replaceable & Reversible (Double bevel)